Bramy uchylne Bramy

Większość osób uważa, że najkorzystniejszym rozwiązaniem są bramy przesuwne. Jakkolwiek wiele mają zalet, sprawdzają się w innych warunkach niżeli bramy skrzydłowe.

Dla tych, którym ciężko podjąć decyzję, parę istotnych wskazówek.

Podstawowe kryterium to wymiary naszej działki, które od razu określą na co możemy sobie pozwolić.

Bramy uchylne (dwuskrzydłowe) Bramy przesuwne
Wąska, długa działka Krótka, szeroka działka

 

Ta zasadnicza różnica wynika ze sposobu działania tych dwóch przeciwstawnych rozwiązań. Uchylna wymaga dużo miejsca na podjeździe, tymczasem przesuwne – wolnej przestrzeni wzdłuż ogrodzenia.

Drugim krokiem jest podjęcie decyzji o typie bramy skrzydłowej.

Jednoskrzydłowa, zainstalowana w odpowiednim miejscu, będzie otwierać się na ogrodzenie, tym samym nie zajmując przestrzeni na posesji.

Dwuskrzydłowa potrzebuje znacznie mniej miejsca. Wystarczy jedynie przemyśleć jej tor ruchu, aby nie dopuścić do sytuacji, gdy utrudnia ruch na posesji kiedy jest otwarta i czy samochód stojący na podjeździe nie zakłóci jej pracy. Zaplanowanie tych szczegółów pozwoli w pełni cieszyć się jej funkcjonalnością, bez konieczności ograniczania naszej przestrzeni.

Należy pamiętać, że bramy dwuskrzydłowe muszą otwierać się do wewnątrz posesji. Odwrotne rozwiązanie będzie traktowane jako łamanie prawa, a przede wszystkim będzie stanowić niebezpieczeństwo dla pozostałych uczestników przylegającej drogi.

Jeszcze jedną, niezwykle istotną kwestią pozostaje napęd. Jeżeli zapadnie decyzja o jego montażu, priorytetowe będzie ustalenie ciężaru bramy, szerokości, a także wymiarów słupka. Oszacowanie tych wytycznych jest niezbędne, aby praca napędu była efektywna i zamiast obciążania konstrukcji umożliwiała jej intensywną i szybką pracę.

Warto również pamiętać o warunkach pogodowych, które mogą utrudnić sprawne poruszanie się skrzydeł. Otwieranie bramy na pilota jest wygodne, niestety zalegające liście lub śnieg mogą ostatecznie zmusić nas do współuczestnictwa, czyli oczyszczenia toru jej ruchu. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na śnieg – odśnieżanie podjazdu przy pomocy systemu skrzydeł może spowodować uszkodzenie bramy, dlatego musimy odgarniać go sami.